Laserowe leczenie i usuwanie żylaków jest nowoczesną alternatywą tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Może je wybrać każdy, niezależnie od tego jak rozległe są zmiany żylne. Stosuje się go w każdym przypadku, gdy warunki anatomiczne pacjenta pozwalają na użycie światłowodu, który wprowadzony zostanie do żyły.
Tradycyjne metody operacyjne, stosowane w usuwaniu żylaków, prowadziły niekiedy do powikłań, ale przede wszystkim trwały znacznie dłużej i były bardziej inwazyjne. Pacjenci dłużej musieli dochodzić do siebie i przez dłuższy czas byli wyłączeni z codziennych zajęć. Przy metodach laserowych czas rekonwalescencji skraca się do niezbędnego minimum.
Dla kogo laserowe usuwanie żylaków
Leczenie tą metodą poleca się każdemu pacjentowi z niewydolnością żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej. Jedynym elementem, który może nie pozwolić na przeprowadzenie zabiegu, są nieprawidłowości w budowie anatomicznej, które uniemożliwią wprowadzenie światłowodu do żyły. Nie ma żadnych innych przeciwwskazań, które mogłyby spowodować, że laserowe leczenie żylaków nie jest możliwe.
Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków
Zabieg rozpoczyna się od wprowadzenia do żyły światłowodu. Wykonuje się to pod kontrolą USG. Po wprowadzeniu włókna światłowodowego, następuje jego powolne wycofywanie z jednoczesną emisją światła. W efekcie żyła zamyka się od środka.
Po zakończeniu zabiegu, czyli usunięciu światłowodu, w miejscu nakłucia pozostaje minimalny ślad, który szybko się goi. Żyła zmniejsza się od razu, a jej całkowite zwłóknienie następuje w okresie ok. 3-6 miesięcy.
Laserowe usuwanie żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest ono bolesne dla pacjenta. Znieczulenia ogólnego się nie stosuje, a środek znieczulenia miejscowego jest bardzo rozcieńczony i podawany tylko w bezpośrednie okolice operowanej żyły. Zabieg, w zależności od tego jak wiele żył należy zamknąć, kilkadziesiąt minut. Tego samego dnia pacjenci mogą opuścić klinikę, a już następnego dnia wrócić do codziennej aktywności.
Brak powikłań i wysoka skuteczność
Bezpośrednio po zabiegu światło żył zmniejsza się o ok. 30-40%. Po kilku miesiącach, a najpóźniej po pół roku w przypadku dużych żył, naczynie całkowicie włóknieje . Skuteczność zabiegu w długim terminie szacowana jest na 95%, co oznacza, że praktycznie wszystkie zabiegi przeprowadzone bez niespodziewanych trudności i powikłań kończą się pełnym sukcesem.
Laserowe leczenie i usuwanie żylaków charakteryzuje się również minimalnym ryzykiem powikłań. Niewielki jest też ból po zabiegu. Do absolutnej rzadkości należą też krwiaki oraz przebarwienia skóry po zabiegu, które zdarzały się przy stosowaniu laserów poprzedniej generacji.
Zobacz też: https://recepta-online.info/